Jak prawidłowo przeprowadzać rozliczanie czasu pracy?
Zastanawiasz się jak rozliczenie czasu pracy powinno wyglądać? W tym artykule poruszmy właśnie ten temat. Zapraszamy do sprawdzenia!
2022-01-26, 15:05

Rozliczenie czasu pracy - Co to jest?

Na początku artykułu warto wyjaśnić co to jest i na czym polega rozliczenie czasu pracy. Jest to okres czasu, w którym zatrudniony wypełnia swoje obowiązki. Ewidencja pracy nie obejmuje tylko i wyłącznie wykonywania danej czynność lecz też, również obowiązujące w tym czasie przerwy, które przysługują każdemu pracownikowi.

rozliczenie czasu pracy

Czym jest norma czasu pracy?

Norma czasu pracy to maksymalna liczba godzina jakie pracownik może przepracować. Przyjmuje się, że przy pięciodniowym planie pracy maksymalnie można przepracować 40h, czyli 8h na dzień. Rozliczenie czasu pracy może być wspierane przez nowoczesne systemy np. Unicard. Dzięki czemu ten proces jest bardziej zautomatyzowany i wygodniejszy. Moduły są zgodne ze wszelkimi przepisami praca. System umożliwia, również integracje z systemami kadrowo-płacowymi, co również jest sporym ułatwieniem.

Czy można pracować w niedziele i święta?

Według kodeksu pracy te dni są wolne od pracy, niemniej jednak jest kilka wyjątków:
- Kiedy pracownik musi przeprowadzić akcję ratunkową,
- Podczas ochrony osób/pilnowania mienia,
- W rolnictwie,
- W przypadku zakładów oddziałów ratunkowych czy straż pożarny,
- W przypadku prac koniecznych ze względu na gastronomię, turystykę, zakład opieki zdrowotnej.

KONTAKT / AUTOR
Unicard SA
Unicard SA
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.